ATHLETICS
January
07 BUPA Edinburgh International Cross Country, Holyrood Park, Edinbugh
07 Cheshire County AA Cross Country Championships, Knights Grange, Winsford
14 Northern Indoor Championships, EIS, Sheffield
15 McCain Cardiff Cross Challenge, Blackweir Fields, Cardiff
21 McCain Antrim Cross Challenge, Greenmount, Antrim
28 Northern Cross Country Championships, Pontefract Park, Wakefield
February
04 BUCS Cross Country Championships, Bute Park, Cardiff
11-12 Aviva UK Indoor Championships, EIS, Sheffield
18 Aviva Indoor Grand Prix, NIA, Birmingham
25 Saucony ECCA National Championships, Parliament Hill, London
25-26 Aviva England U20s/U17s/U15s Indoor Championships, NIA, Birmingham
25-26 BUCS Indoor Championship, EIS, Sheffield
March
10 UK CAU Cross Country Championships, Cofton Park, Birmingham
17 ESAA Cross Country Championships, Ilton, Taunton
31 Aviva SIAB Schools International Cross Country Match, Perth, SCO
31 Northern Road Relays, Sefton Park, Liverpool
April
14 ERRA National Championships, Sutton Park, Birmingham
22 Virgin London Marathon and Mini Marathon, London
May
04-07 BUCS Track & Field Championships, Olympic Stadium, London
09 Sainsbury’s UK School Games, Olympic Stadium, London
12-13 Cheshire County AA Track & Field Championships, Victoria Park, Warrington
19 BMC Grand Prix, Sports City, Manchester
19 BUPA Great City Games, Manchester
19-20 Loughborough International, Loughborough University
26-27 England Senior/U20s Combined Events Championships, Bedford
June
02-04 England Track & Field Championships, Alexander Stadium, Birmingham
09 BMC Grand Prix, Watford
16 Cheshire Schools Track & Field Championships, venue tbc
16-17 England U23s/U20s Track & Field Championships, Bedford
22-24 UK Championships inc Olympic Games trials, Alexander Stadium, Birmingham
27-30 European Track & Field Championships, Helsinki, FIN
July
06-07 Aviva ESAA Track & Field Championships, International Stadium, Gateshead
07 BMC Grand Prix, Trafford, Manchester
10-15 IAAF World Junior Championships, Barcelona, ESP
13-14 Aviva London Grand Prix, Crystal Palace, London
14-15 Northern U20s/U17s/U15s Track & Field Championships, venue tbc
15 Great North Run, Gateshead
21 BMC Grand Prix, Solihull
August
03-13 Olympic Games, London, ENG
04-05 England U17s/U15s Combined Events Championships, Northwood Stadium, Stoke
18-19 England U17s/U15s Track & Field Championships, , Bedford
25 BMC Grand Prix, Bedford
25-27 UK CAU Track & Field Championships, Bedford
26 Aviva British Grand Prix, Alexander Stadium, Birmingham
September
22 Northern Road Relays Championships, Leigh Sports Village, Leigh
October
13-14 ERRA National and Young Athletes Road Relays Championships, Sutton Park, Birmingham
November
03 ECCA National Relays Championships, Cofton Park, Mansfield
11 McCain Bristol Cross Challenge, venue tbc
24 McCain Liverpool Cross Challenge inc European Championships trials, venue tbc
December
08-09 European Cross Country Championships, Budapest, HUN
Key: BMC British Milers’ Club; BUCS British Universities and College Sports; CAU Counties Athletics Union; ECCA English Cross Country Association; ESAA English Schools’ Athletics Association; ERRA English Road Relays Association; IAAF International Association of Athletics Federations.
CROWN GREEN BOWLS
January
16 N&DL Annual Meeting, Winsford Cons
19 MCBA Annual Meeting, Winnington Rec
April
07 CCBA Brunner Cup R1
08 BCGLBA Club Championship
12 N&DL Coronation Cup Preliminary
14 CCBA De-Knoop Cup R1
16 MCBA Littler Cup R1
20 MCBA season starts
22 BCGLBA County Championship
25 N&DL Coronation Cup R1
29 FCGB National League Match Day One
30 MCBA Littler Cup R2
May
05 CCBA Brunner Cup R2
06 BCGBA Senior County Championship Section Two, Cheshire v Potteries & District
07 MCLBL Team Knockout R1
10 N&DL Coronation Cup R2
12 CCBA De-Knoop Cup R2
13 BCGBA Junior County Championship Section One, South Yorkshire v Cheshire
13 BCGLBA County Championship
14 MCBA Littler Cup R3
22 MCBA Guardian Cup Preliminary Round
24 N&DL Fred Hopkins Trophy Preliminary
26 CCBA Senior Merit (MCBA qualifier)
27 CCBA Inter-League Championship
27 FCGB National League Match Day Two
28 MCBA Littler Cup quarter finals
28 MCLBL Team Knockout R2
29 MCBA Challenge Shield Preliminary
June
01 N&DL Coronation Cup R3
02 CCBA De-Knoop Cup and Norman Cup
03 BCGBA Senior County Championship Section Two, Cheshire v Wales
03 MCLBL Individual Merit, venue tbc
09 CCBA Brunner Cup R3
10 BCGBA Junior County Championship Section One, Cheshire v Gtr Manchester
11 MCBA Littler Cup semi finals
12 MCBA Guardian Cup Intermediate Round
14 MCBA Joe Robinson Veterans’ Trophy Preliminary Round
16 CCBA Norman Cup R2
17 CCBA Senior & Junior Merit, venue tbc
17 MCLBL Team Knockout quarter finals
18 MCBA Roberts Bakery Cup Preliminary Round
19 MCBA Challenge Shield Intermediate Round
21 N&DL Coronation Cup quarter finals
23 CCBA Brunner Cup R4
24 BCGLBA County Championship
24 FCGB National League Match Day Three
26 BCGLBA Veterans’ Merit, venue tbc
26 MCBA Whitby Cup R1
28 N&DL Merit Qualifying Round
29 CCBA Inter-League Championship
July
01 BCGBA Senior County Championship, Cheshire v Greater Manchester
02 MCBA Roberts Bakery Cup Intermediate Round
04 BCGBA Jack & Jean Isherwood Veterans’ Championship, Prees Cricket & Recreation Club, Shropshire
05 MCLBL Veterans’ Merit, venue tbc
06 MCBA Guardian Cup final, venue tbc
07 CCBA Norman Cup R3
08 BCGBA Junior County Championship, Cheshire v Potteries & District
08 MCBA Littler Cup final, venue tbc
09-10 MCBA Whitby Cup R2
12 N&DL Fred Hopkins Trophy final
19 MCBA Joe Robinson Veterans’ Trophy final
21 MCBA Pogson Pairs Preliminary Round
22 BCGLBA County Championship
27 MCBA Roberts Bakery Cup final
28 BCGBA Senior Merit, Owley Wood, Weaverham
28 N&DL Pairs Qualifying Round
29 FCGB National League Match Day Four
29 MCLBL Team Knockout semi finals
30 MCBA Cowley Cup Preliminary Round
August
04 CCBA De-Knoop Cup semi finals
04 CCBA Norman Cup quarter finals
05 BCGBA Senior County Championship Semi finals
09 N&DL Coronation Cup semi finals
10 FCGB O60s Merit, Owley Wood, Weaverham
11 CCBA Brunner Cup final
12 BCGBA Junior County Championship Semi finals
12 BCGLBA County Championship Semi finals
13 MCBA Challenge Shield final
18 BCGBA Junior Merit, venue tbc
19 MCLBL Pairs final, venue tbc
20 MCBA Stan Frith Junior Merit Preliminary Round
21 MCBA Whitby Cup quarter finals
25 CCBA Norman Cup semi finals
25 N&DL Pairs final
26 CCBA Inter-League Championship final
26 FCGB National League Match Day Five
September
01 MCBA Pogson Pairs Intermediate Round
02 BCGBA Senior County Championship final
02 BCGLBA County Championship final
04 MCBA Whitby Cup semi finals
08 CCBA De-Knoop Cup final
09 BCGBA Junior County Championship final
09 FCGB Team Knockout, Todmorden Park
15 CCBA Norman Cup final
16 FCGB Individual Merit, Tadcaster
16 MCLBL Team Knockout final
17 MCBA Cowley Cup final
19 N&DL Coronation Cup final
22 MCBA Pogson Pairs final
23 FCGB Champion of Champions, Todmorden Park
23 MCLBL President’s Cup final
29 BCGBA Champion of Champions, Waterloo Hotel, Blackpool
October
06 BCGBA Centenary Mixed Pairs Championship, venue tbc
Key: BCGBA British Crown Green Bowling Association; BCGLBA British Crown Green Ladies Bowling Association; CCBA Cheshire County Bowling Association; FCGB Federation of Crown Green Bowls; MCBA Mid-Cheshire Bowling Association; MCBL Mid-Cheshire Ladies Bowling League; N&DL Norley and District League
CRICKET
April
21 CCCL & MBCL season starts
22 MCCA Knockout Cup, Northumberland v Cheshire
29 Cheshire Cup First Round
May
06 MCCA Knockout Cup, Cheshire v Cumberland, Christleton
06 Cheshire Cup Second Round
13 MCCA Knockout Cup, Cambridgeshire v Cheshire
20 MCCA Knockout Cup, Cheshire v Herefordshire, Bramhall
24 MBCL first XI T20 Knockout Preliminary Round
27 Cheshire Cup Third Round
31 MBCL first XI T20 Knockout First Round
June
10-12 MCCA Championship, Shropshire v Cheshire, Bridgnorth
17 Cheshire Cup Fourth Round
17 Cheshire Shield First Round
17 MCCA Knockout Cup, quarter finals
21 MBCL first XI T20 Knockout Second Round
24-26 MCCA Championship, Wales v Cheshire, Usk
July
01 Cheshire Shield Second Round
02 MCCA Knockout Cup, semi finals
05 MBCL first XI T20 Knockout quarter finals
10-12 MCCA Championship, Cheshire v Dorset, Alderley Edge
19 MBCL first XI T20 Knockout Semi finals
22 Cheshire Shield quarter finals
22-24 MCCA Championship, Cornwall v Cheshire, Truro
25 Cheshire Cup quarter finals
29 CCCL T20 Trophy finals day, Neston
August
05 Cheshire Cup semi finals
05-07 MCCA Championship, Cheshire v Berkshire, Nantwich
12 Cheshire Shield semi finals
19-21 MCCA Championship, Cheshire v Herefordshire, Chester Boughton Hall
26 Cheshire Cup and Cheshire Shield final
September
02 MBCL first XI T20 Knockout finals day, venue tbc
Key: CCCL Chapel Press Cheshire County League; MBCL Meller Braggins Cheshire League; MCCA Minor Counties Cricket Association
MOTORSPORT
March
17 Historics Festival, Oulton Park
21 British GT Championship launch
April
01 BTCC R1, Brands Hatch
06-09 BSB Championship R1, Brands Hatch
07-09 British GT Championship R1, Oulton Park
13-15 BSB Championship R2, Thruxton
14-15 BTCC R2, Donington Park
28-29 BTCC R3, Thruxton
May
05-07 BSB Championship R3, Oulton Park
17-19 British GT Championship R2, Nurburgring, GER
25-27 BSB Championship R4, Snetterton 300
June
09-10 British GT Championship R3, Rockingham
09-10 BTCC R4, Oulton Park
22-24 BSB Championship R5, Knockhill
23-24 British GT Championship R4, Brands Hatch
23-24 BTCC R5, Croft
July
06-08 BSB Championship R6, Oulton Park
20-22 BSB Championship R7, Brands Hatch
August
04-05 British GT Championship R5, Snetterton 300
11-12 BTCC R6, Snetterton 300
25-26 BTCC R7, Knockhill
25-27 BSB Championship R8, Cadwell Park
26-27 Gold Cup, Oulton Park
September
07-09 BSB Championship R9, Donington Park
08-09 British GT Championship R6, Silverstone
21-23 BSB Championship R10, Assen, NED
22-23 BTCC R8, Rockingham
28-30 BSB Championship R11, Silverstone
29-30 British GT Championship R7, Donington Park
October
06-07 BTCC R9, Silverstone
12-14 BSB Championship R12, Brands Hatch
20-21 BTCC R10, Brands Hatch
Key: BTCC British Touring Car Championship; BSB British Superbike Championship
ROWING
February
11-12 GB Rowing Spring Assessment, Dorney Lake, Eton
12 English Indoor Championships
March
03 Women’s Head of the River, London
08-11 GB Rowing Senior trials, Dorney Lake, Eton
19 National Junior Scullers’ Head
April
01 Northwich RC Spring Head
13-15 GB Rowing U23s trials, Caversham
28 Junior Inter-Regional Regatta
May
04-06 World Cup I, Belgrade, SER
25-27 World Cup II, Lucerne, SUI
27 Northwich RC Regatta
June
01-03 National Schools’ Regatta, Nottingham
15-17 Henley Women’s Regatta
15-17 World Cup III, Munich, GER
22 Henley Royal Regatta qualifier
27 Henley Royal Regatta starts (five days)
July
13-15 British Championships, London
28 Olympic Games regatta starts, London, ENG
August
14-19 World Senior & Junior Championships, Plovdiv, BUL
November
10 Fuller’s Head of the River Fours, London
11 Northwich RC Autumn Small Boats Head
FOOTBALL
January
02 NPL, Ashton v Northwich; Witton v Trafford
07 Cheshire FA Amateur Cup quarter finals
07 FA Cup Third Round
07 NPL, Northwich v Buxton; Prescot v Witton
08 Cheshire FA Sunday Cup quarter finals
10 DSC, Newcastle v Northwich
11 DSC, Witton v Buxton
14 FA Trophy Second Round, Northwich v Staines; Witton v Mossley
15 Cheshire FA Women’s Cup Round Two
21 NPL, Frickley v Northwich; Witton v Wakefield
28 FA Cup Fourth Round
28 NPL, Northwich v Marine; Ossett Albion v Witton
29 England Schoolboys U18s v Australia Schoolboys U18s
31 NPL, Hednesford v Northwich
February
01 NPL, Witton v Prescot
04 FA Trophy Third Round
04 NPL, Chasetown v Northwich; Harrogate RA v Witton
11 NPL, Northwich v Bradford PA; Radcliffe v Witton
18 FA Cup Fifth Round
18 NPL, North Ferriby v Northwich; Witton v Skelmersdale
25 FA Trophy quarter finals
25 NPL, Northwich v Burscough; Witton v Curzon Ashton
28 NPL, Stafford v Northwich; Salford v Witton
March
02 Wales Schoolboys U18s v England Schoolboys U18s
03 NPL, Worksop v Northwich; Witton v Farsley
06 NPL, Kendal v Northwich; Clitheroe v Witton
10 FA Trophy semi finals first leg
10 NPL, Witton v Durham
17 FA Cup Quarter finals
17 FA Trophy semi finals second leg
17 NPL, Northwich v Nantwich; Ossett Town v Witton
23 Northern Ireland Schoolboys U18s v England Schoolboys U18s
24 NPL, Whitby v Northwich; Bamber Bridge v Witton
31 NPL, Northwich v Rushall; Witton v Woodley
April
07 NPL, Northwich v Mickleover; Lancaster v Witton
09 NPL, Chester v Northwich; Witton v Warrington
12 England Schoolboys U18s v Scotland Schoolboys U18s
14 NPL, Northwich v Hednesford; Cammell Laird v Witton
14-15 FA Cup semi finals
21 NPL, FC United v Northwich; Witton v Salford
23 NPL, Promotion play-offs semi finals
26 England Schoolboys U18s v Republic of Ireland Schoolboys U18s
28 NPL, Promotion play-offs final
May
05 FA Cup final
12 FA Trophy final
13 FA Vase final
Key: DSC Doodson Sport Cup; NPL Northern Premier League
RUGBY UNION
January
02 Cheshire RFU Cup Semi final, Northwich v Chester
07 N1W, Widnes v Northwich; SL1, Hoylake v Winnington
14 N1W, Northwich v Aspatria; SL1 Winnington v Liverpool Coll
21 RFU Intermediate Cup (Northern Division), Workington v Winnington
22 Cumbria U20s v Cheshire U20s
28 N1W, Sandbach v Northwich; SL1 Wigan v Winnington Park
February
04 N1W, Northwich v Rochdale; SL1 Winnington Park v Sale
11 RFU Intermediate Cup (Northern Division), Winnington v Fleetwood
18 N1W, Carlisle v Northwich; SL1 Tyldesley v Winnington Park
26 Cheshire U20s v Lancashire U20s
March
03 N1W, Northwich v Vale of Lune; SL1 Winnington v New Brighton
10 N1W, LSH v Northwich; SL1 Ashton-on-Mersey v Winnington
17 RFU Intermediate Cup (Northern Division) final
24 N1W, Northwich v Wirral; SL1 Winnington v West Park
NETBALL
January
07 Northern League, Northwich Sapphires v YMCA Bury
14 Northern League, Tameside v Northwich Sapphires
February
04 Northern League, Oldham Premier v Northwich Sapphires
11 Northern League, Northwich Sapphires v Seatonians
25 Northern League, Northwich Sapphires v Deeside
March
03 Northern League, Leeds Athletic v Northwich Sapphires
10 Northern League, Chester v Northwich Sapphires
24 Northern League, Trafford v Northwich Sapphires
31 Northern League, Northwich Sapphires v Sheffield Stormers
31 N1W, Wigton v Northwich; SL1 Winnington v Orrell
April
07 Cheshire RFU Cup and Plate finals day
09 Cheshire RFU Vase and Bowl finals
14 N1W, Northwich v Broughton Park; SL1 Ormskirk v Winnington
21 N1W, Anselmians v Northwich; SL1 Winnington v Warrington
May
05 County Championship, Cheshire v Yorkshire (venue tbc)
06 Cheshire RFU Junior Cup, Bowl, Plate and Shield finals day, various venues
12 County Championship, Cheshire v Northumberland (venue tbc)
19 County Championship, Lancashire v Cheshire (venue tbc)
Key: N1W North One West; RFU Rugby Football Union; SL1 South Lancashire & Cheshire Division One