Match of the Day
Middlewich Town v Pilkington (ko 2pm)
Cheshire League Premier Division
MIDDLEWICH prevailed in a head-to-head with second-placed Poynton last weekend to move four points clear.
And they will be tested again when in-form opponents, victors in four of their past five league games, arrive at Seddon Street on Saturday.
The Witches are in confident mood though after four successive wins.
READ: Middlewich 3-2 Poynton: match report
Can history repeat for Vics?
Northwich Victoria v Runcorn Town (ko 3pm)
North West Counties League Premier Division
STEVE Wilkes' side hosts Runcorn Town for a second successive weekend after knocking their rivals out of the Macron Cup.
They did so in impressive fashion, although their promotion-chasing guests are sure to make the return trip having learned plenty from being given the runaround.
READ: Vics 3-1 Runcorn: match report
And keep an eye on...
Winsford Saxons v Winnington Avenue 1994 (ko 1.30pm)
WINSFORD take on higher-ranked Winnington Avenue 1994 at Lostock Gralam's Park Stadium in a contest that will decide who wins their group.
Saxons went down 6-2 at Pilkington reserves in a different knockout competition last weekend and so are motivated to prove they can cause an upset.
Why not give your local side a cheer?
Here's a full list of Saturday's fixtures from competitions involving mid Cheshire teams:
Northern Premier League (3pm unless stated)
Premier Division: Bamber Bridge v Nantwich; Buxton v Witton; Gainsborough v Whitby; Hyde v Hednesford; Lancaster v Stafford; Matlock v Stalybridge; North Ferriby v Farsley Celtic; Scarborough v Marine; South Shields v Mickleover; Warrington v Basford; Workington v Grantham.
North West Counties League (3pm unless stated)
Premier Division: Abbey Hey v Ashton Ath; Barnoldswick v Burscough; Bootle v Squires Gate; Charnock Richard v 1874 Northwich; Irlam v Congleton; Northwich Victoria v Runcorn Town (at Witton Albion FC); Padiham v City of Liverpool; Silsden v Hanley; West Didsbury & Chorlton v Litherland REMYCA; Winsford v Whitchurch.
Mid-Cheshire District FA Challenge Cup (1.30pm unless stated)
Group A: Clock Tower v Middlewich res; Winnington Ave v Over 3 Grange.
Group B: Winsford Saxons v Winnington Ave 1994 (at Lostock Gralam FC); Witton Albion Development v Barnton Wanderers.
Cheshire League (2pm unless stated)
Premier Division: Altrincham res v Malpas; Congleton Vale v Denton; Daten v FC St Helens; Eagle v Billinge; Middlewich v Pilkington; Whaley Bridge v Greenalls PSO.
League One: Ford Motors v Grappenhall; Halebank v Golborne; Moore v Winstanley; Orford v Buxton res; Vulcan v Blacon; Windle Labour v Lostock Gralam.
Northern Cup (1.30pm unless stated)
Second Round: ASC Face v Orford res; Billinge res v Gidlow Ath; Cuddington v FC Garston; Golborne res v Leigh Rangers; Market Drayton Tigers v Pilkington res; Mexoc v Christleton Argyle; North Walkden v Cuddington vets; Red Lions v Poynton res; Styal res v Digmoor; Woodstreet Academy v Maine Road res.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here