The Cheshire East Council candidates for Crewe and Nantwich for the upcoming General Election have been announced.
Labour, the Conservatives, UKIP and the Green party all feature prominently. Two independent candidates will fight for a seat on Crewe West ward.
Crewe West End First is vowing to win a seat on Crewe St Barnabas.
Nantwich First will hope to win a seat on Nantwich North and West.
Liberal Democrats do not feature a single candidate across Crewe and Nantwich.
Voting for the Cheshire East Council elections will take place on the same day as the General Election, which is on Thursday, May 7.
The list of candidates is as follows:
Crewe Central
- Jubeyar Ahmed, Conservatives
- Irene Faseyi, Labour
- Dave Street, UKIP
Crewe East
- Suzanne Brookfield, Labour
- Clair Chapman, Labour
- Melanie English, Green Party
- Linda Gill, Conservatives
- Peter Hargreaves, Conservatives
- Lawrence Leat, UKIP
- Frank Lepisz, Conservatives
- David Newton, Labour
- Christine Spencer, UKIP
- Jim Walklate, UKIP
Crewe North
- Mo Grant, Labour
- Wayne Harling, UKIP
- Jonathan Sutton, Conservatives
Crewe South
- Dorothy Flude, Labour
- Benjamin Gibbs, Conservatives
- Karl Hofmann, UKIP
- Steven Hogben, Labour
- Barry Holland, UKIP
- Kinsman, Conservatives
- Gareth Lindop, Green Party
Crewe St Barnabas
- Damian Bailey, Labour
- Roy Cartlidge, Crewe West End First
- Michael Stanley, UKIP
- Kevin Yoxall, Conservatives
Crewe West
- Chris Curran, Independent
- Howard Curran, Independent
- Graham Fenton, Conservatives
- Darren Hart, UKIP
- Jill Rhodes, Labour
- Brian Roberts, Labour
- Frazer Street, UKIP
- Christopher Waling, Conservatives
Nantwich North and West
- Steve Beckett, Labour
- Penny Butterill, Nantwich First
- Harold Cooper, UKIP
- Carol Groves, Conservatives
- Diana Hall, Conservatives
- John Kirk, Conservatives
- Arthur Moran, Nantwich First
- Zoe Van-Cauter, Labour
- James Wood, UKIP
Nantwich South and Stapeley
- Douglas Bowyer-Bates, Labour
- Peter Goodwini, UKIP
- Peter Groves, Conservatives
- Stuart Hutton, UKIP
- Andrew Martin, Conservatives
- Rachel Shenton, Labour
Wistaston Ward
- Karyn Amson-Orth, Labour
- Lee Clayton, UKIP
- Tom Dunlop, Labour
- Rob Handford, UKIP
- Margaret Simon, Conservatives
- Jacquie Weatherill, Conservatives
- Claire Wilkinson, Green Party
Willaston and Rope Ward
- Richard Bennett, Green Party
- Benn Minshall, Labour
- Sarah Pochin, Conservatives
- Brian Silvester, UKIP
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here