ATHLETICS


January

07 BUPA Edinburgh International Cross Country, Holyrood Park, Edinbugh

07 Cheshire County AA Cross Country Championships, Knights Grange, Winsford

14 Northern Indoor Championships, EIS, Sheffield

15 McCain Cardiff Cross Challenge, Blackweir Fields, Cardiff

21 McCain Antrim Cross Challenge, Greenmount, Antrim

28 Northern Cross Country Championships, Pontefract Park, Wakefield

February

04 BUCS Cross Country Championships, Bute Park, Cardiff

11-12 Aviva UK Indoor Championships, EIS, Sheffield

18 Aviva Indoor Grand Prix, NIA, Birmingham

25 Saucony ECCA National Championships, Parliament Hill, London

25-26 Aviva England U20s/U17s/U15s Indoor Championships, NIA, Birmingham

25-26 BUCS Indoor Championship, EIS, Sheffield

March

10 UK CAU Cross Country Championships, Cofton Park, Birmingham

17 ESAA Cross Country Championships, Ilton, Taunton

31 Aviva SIAB Schools International Cross Country Match, Perth, SCO

31 Northern Road Relays, Sefton Park, Liverpool

April

14 ERRA National Championships, Sutton Park, Birmingham

22 Virgin London Marathon and Mini Marathon, London

May

04-07 BUCS Track & Field Championships, Olympic Stadium, London

09 Sainsbury’s UK School Games, Olympic Stadium, London

12-13 Cheshire County AA Track & Field Championships, Victoria Park, Warrington

19 BMC Grand Prix, Sports City, Manchester

19 BUPA Great City Games, Manchester

19-20 Loughborough International, Loughborough University

26-27 England Senior/U20s Combined Events Championships, Bedford

June

02-04 England Track & Field Championships, Alexander Stadium, Birmingham

09 BMC Grand Prix, Watford

16 Cheshire Schools Track & Field Championships, venue tbc

16-17 England U23s/U20s Track & Field Championships, Bedford

22-24 UK Championships inc Olympic Games trials, Alexander Stadium, Birmingham

27-30 European Track & Field Championships, Helsinki, FIN

July

06-07 Aviva ESAA Track & Field Championships, International Stadium, Gateshead

07 BMC Grand Prix, Trafford, Manchester

10-15 IAAF World Junior Championships, Barcelona, ESP

13-14 Aviva London Grand Prix, Crystal Palace, London

14-15 Northern U20s/U17s/U15s Track & Field Championships, venue tbc

15 Great North Run, Gateshead

21 BMC Grand Prix, Solihull

August

03-13 Olympic Games, London, ENG

04-05 England U17s/U15s Combined Events Championships, Northwood Stadium, Stoke

18-19 England U17s/U15s Track & Field Championships, , Bedford

25 BMC Grand Prix, Bedford

25-27 UK CAU Track & Field Championships, Bedford

26 Aviva British Grand Prix, Alexander Stadium, Birmingham

September

22 Northern Road Relays Championships, Leigh Sports Village, Leigh

October

13-14 ERRA National and Young Athletes Road Relays Championships, Sutton Park, Birmingham

November

03 ECCA National Relays Championships, Cofton Park, Mansfield

11 McCain Bristol Cross Challenge, venue tbc

24 McCain Liverpool Cross Challenge inc European Championships trials, venue tbc

December

08-09 European Cross Country Championships, Budapest, HUN

Key: BMC British Milers’ Club; BUCS British Universities and College Sports; CAU Counties Athletics Union; ECCA English Cross Country Association; ESAA English Schools’ Athletics Association; ERRA English Road Relays Association; IAAF International Association of Athletics Federations.


CROWN GREEN BOWLS


January

16 N&DL Annual Meeting, Winsford Cons

19 MCBA Annual Meeting, Winnington Rec

April

07 CCBA Brunner Cup R1

08 BCGLBA Club Championship

12 N&DL Coronation Cup Preliminary

14 CCBA De-Knoop Cup R1

16 MCBA Littler Cup R1

20 MCBA season starts

22 BCGLBA County Championship

25 N&DL Coronation Cup R1

29 FCGB National League Match Day One

30 MCBA Littler Cup R2

May

05 CCBA Brunner Cup R2

06 BCGBA Senior County Championship Section Two, Cheshire v Potteries & District

07 MCLBL Team Knockout R1

10 N&DL Coronation Cup R2

12 CCBA De-Knoop Cup R2

13 BCGBA Junior County Championship Section One, South Yorkshire v Cheshire

13 BCGLBA County Championship

14 MCBA Littler Cup R3

22 MCBA Guardian Cup Preliminary Round

24 N&DL Fred Hopkins Trophy Preliminary

26 CCBA Senior Merit (MCBA qualifier)

27 CCBA Inter-League Championship

27 FCGB National League Match Day Two

28 MCBA Littler Cup quarter finals

28 MCLBL Team Knockout R2

29 MCBA Challenge Shield Preliminary

June

01 N&DL Coronation Cup R3

02 CCBA De-Knoop Cup and Norman Cup

03 BCGBA Senior County Championship Section Two, Cheshire v Wales

03 MCLBL Individual Merit, venue tbc

09 CCBA Brunner Cup R3

10 BCGBA Junior County Championship Section One, Cheshire v Gtr Manchester

11 MCBA Littler Cup semi finals

12 MCBA Guardian Cup Intermediate Round

14 MCBA Joe Robinson Veterans’ Trophy Preliminary Round

16 CCBA Norman Cup R2

17 CCBA Senior & Junior Merit, venue tbc

17 MCLBL Team Knockout quarter finals

18 MCBA Roberts Bakery Cup Preliminary Round

19 MCBA Challenge Shield Intermediate Round

21 N&DL Coronation Cup quarter finals

23 CCBA Brunner Cup R4

24 BCGLBA County Championship

24 FCGB National League Match Day Three

26 BCGLBA Veterans’ Merit, venue tbc

26 MCBA Whitby Cup R1

28 N&DL Merit Qualifying Round

29 CCBA Inter-League Championship

July

01 BCGBA Senior County Championship, Cheshire v Greater Manchester

02 MCBA Roberts Bakery Cup Intermediate Round

04 BCGBA Jack & Jean Isherwood Veterans’ Championship, Prees Cricket & Recreation Club, Shropshire

05 MCLBL Veterans’ Merit, venue tbc

06 MCBA Guardian Cup final, venue tbc

07 CCBA Norman Cup R3

08 BCGBA Junior County Championship, Cheshire v Potteries & District

08 MCBA Littler Cup final, venue tbc

09-10 MCBA Whitby Cup R2

12 N&DL Fred Hopkins Trophy final

19 MCBA Joe Robinson Veterans’ Trophy final

21 MCBA Pogson Pairs Preliminary Round

22 BCGLBA County Championship

27 MCBA Roberts Bakery Cup final

28 BCGBA Senior Merit, Owley Wood, Weaverham

28 N&DL Pairs Qualifying Round

29 FCGB National League Match Day Four

29 MCLBL Team Knockout semi finals

30 MCBA Cowley Cup Preliminary Round

August

04 CCBA De-Knoop Cup semi finals

04 CCBA Norman Cup quarter finals

05 BCGBA Senior County Championship Semi finals

09 N&DL Coronation Cup semi finals

10 FCGB O60s Merit, Owley Wood, Weaverham

11 CCBA Brunner Cup final

12 BCGBA Junior County Championship Semi finals

12 BCGLBA County Championship Semi finals

13 MCBA Challenge Shield final

18 BCGBA Junior Merit, venue tbc

19 MCLBL Pairs final, venue tbc

20 MCBA Stan Frith Junior Merit Preliminary Round

21 MCBA Whitby Cup quarter finals

25 CCBA Norman Cup semi finals

25 N&DL Pairs final

26 CCBA Inter-League Championship final

26 FCGB National League Match Day Five

September

01 MCBA Pogson Pairs Intermediate Round

02 BCGBA Senior County Championship final

02 BCGLBA County Championship final

04 MCBA Whitby Cup semi finals

08 CCBA De-Knoop Cup final

09 BCGBA Junior County Championship final

09 FCGB Team Knockout, Todmorden Park

15 CCBA Norman Cup final

16 FCGB Individual Merit, Tadcaster

16 MCLBL Team Knockout final

17 MCBA Cowley Cup final

19 N&DL Coronation Cup final

22 MCBA Pogson Pairs final

23 FCGB Champion of Champions, Todmorden Park

23 MCLBL President’s Cup final

29 BCGBA Champion of Champions, Waterloo Hotel, Blackpool

October

06 BCGBA Centenary Mixed Pairs Championship, venue tbc

Key: BCGBA British Crown Green Bowling Association; BCGLBA British Crown Green Ladies Bowling Association; CCBA Cheshire County Bowling Association; FCGB Federation of Crown Green Bowls; MCBA Mid-Cheshire Bowling Association; MCBL Mid-Cheshire Ladies Bowling League; N&DL Norley and District League


CRICKET


April

21 CCCL & MBCL season starts

22 MCCA Knockout Cup, Northumberland v Cheshire

29 Cheshire Cup First Round

May

06 MCCA Knockout Cup, Cheshire v Cumberland, Christleton

06 Cheshire Cup Second Round

13 MCCA Knockout Cup, Cambridgeshire v Cheshire

20 MCCA Knockout Cup, Cheshire v Herefordshire, Bramhall

24 MBCL first XI T20 Knockout Preliminary Round

27 Cheshire Cup Third Round

31 MBCL first XI T20 Knockout First Round

June

10-12 MCCA Championship, Shropshire v Cheshire, Bridgnorth

17 Cheshire Cup Fourth Round

17 Cheshire Shield First Round

17 MCCA Knockout Cup, quarter finals

21 MBCL first XI T20 Knockout Second Round

24-26 MCCA Championship, Wales v Cheshire, Usk

July

01 Cheshire Shield Second Round

02 MCCA Knockout Cup, semi finals

05 MBCL first XI T20 Knockout quarter finals

10-12 MCCA Championship, Cheshire v Dorset, Alderley Edge

19 MBCL first XI T20 Knockout Semi finals

22 Cheshire Shield quarter finals

22-24 MCCA Championship, Cornwall v Cheshire, Truro

25 Cheshire Cup quarter finals

29 CCCL T20 Trophy finals day, Neston

August

05 Cheshire Cup semi finals

05-07 MCCA Championship, Cheshire v Berkshire, Nantwich

12 Cheshire Shield semi finals

19-21 MCCA Championship, Cheshire v Herefordshire, Chester Boughton Hall

26 Cheshire Cup and Cheshire Shield final

September

02 MBCL first XI T20 Knockout finals day, venue tbc

Key: CCCL Chapel Press Cheshire County League; MBCL Meller Braggins Cheshire League; MCCA Minor Counties Cricket Association


MOTORSPORT


March

17 Historics Festival, Oulton Park

21 British GT Championship launch

April

01 BTCC R1, Brands Hatch

06-09 BSB Championship R1, Brands Hatch

07-09 British GT Championship R1, Oulton Park

13-15 BSB Championship R2, Thruxton

14-15 BTCC R2, Donington Park

28-29 BTCC R3, Thruxton

May

05-07 BSB Championship R3, Oulton Park

17-19 British GT Championship R2, Nurburgring, GER

25-27 BSB Championship R4, Snetterton 300

June

09-10 British GT Championship R3, Rockingham

09-10 BTCC R4, Oulton Park

22-24 BSB Championship R5, Knockhill

23-24 British GT Championship R4, Brands Hatch

23-24 BTCC R5, Croft

July

06-08 BSB Championship R6, Oulton Park

20-22 BSB Championship R7, Brands Hatch

August

04-05 British GT Championship R5, Snetterton 300

11-12 BTCC R6, Snetterton 300

25-26 BTCC R7, Knockhill

25-27 BSB Championship R8, Cadwell Park

26-27 Gold Cup, Oulton Park

September

07-09 BSB Championship R9, Donington Park

08-09 British GT Championship R6, Silverstone

21-23 BSB Championship R10, Assen, NED

22-23 BTCC R8, Rockingham

28-30 BSB Championship R11, Silverstone

29-30 British GT Championship R7, Donington Park

October

06-07 BTCC R9, Silverstone

12-14 BSB Championship R12, Brands Hatch

20-21 BTCC R10, Brands Hatch

Key: BTCC British Touring Car Championship; BSB British Superbike Championship


ROWING


February

11-12 GB Rowing Spring Assessment, Dorney Lake, Eton

12 English Indoor Championships

March

03 Women’s Head of the River, London

08-11 GB Rowing Senior trials, Dorney Lake, Eton

19 National Junior Scullers’ Head

April

01 Northwich RC Spring Head

13-15 GB Rowing U23s trials, Caversham

28 Junior Inter-Regional Regatta

May

04-06 World Cup I, Belgrade, SER

25-27 World Cup II, Lucerne, SUI

27 Northwich RC Regatta

June

01-03 National Schools’ Regatta, Nottingham

15-17 Henley Women’s Regatta

15-17 World Cup III, Munich, GER

22 Henley Royal Regatta qualifier

27 Henley Royal Regatta starts (five days)

July

13-15 British Championships, London

28 Olympic Games regatta starts, London, ENG

August

14-19 World Senior & Junior Championships, Plovdiv, BUL

November

10 Fuller’s Head of the River Fours, London

11 Northwich RC Autumn Small Boats Head


FOOTBALL


January

02 NPL, Ashton v Northwich; Witton v Trafford

07 Cheshire FA Amateur Cup quarter finals

07 FA Cup Third Round

07 NPL, Northwich v Buxton; Prescot v Witton

08 Cheshire FA Sunday Cup quarter finals

10 DSC, Newcastle v Northwich

11 DSC, Witton v Buxton

14 FA Trophy Second Round, Northwich v Staines; Witton v Mossley

15 Cheshire FA Women’s Cup Round Two

21 NPL, Frickley v Northwich; Witton v Wakefield

28 FA Cup Fourth Round

28 NPL, Northwich v Marine; Ossett Albion v Witton

29 England Schoolboys U18s v Australia Schoolboys U18s

31 NPL, Hednesford v Northwich

February

01 NPL, Witton v Prescot

04 FA Trophy Third Round

04 NPL, Chasetown v Northwich; Harrogate RA v Witton

11 NPL, Northwich v Bradford PA; Radcliffe v Witton

18 FA Cup Fifth Round

18 NPL, North Ferriby v Northwich; Witton v Skelmersdale

25 FA Trophy quarter finals

25 NPL, Northwich v Burscough; Witton v Curzon Ashton

28 NPL, Stafford v Northwich; Salford v Witton

March

02 Wales Schoolboys U18s v England Schoolboys U18s

03 NPL, Worksop v Northwich; Witton v Farsley

06 NPL, Kendal v Northwich; Clitheroe v Witton

10 FA Trophy semi finals first leg

10 NPL, Witton v Durham

17 FA Cup Quarter finals

17 FA Trophy semi finals second leg

17 NPL, Northwich v Nantwich; Ossett Town v Witton

23 Northern Ireland Schoolboys U18s v England Schoolboys U18s

24 NPL, Whitby v Northwich; Bamber Bridge v Witton

31 NPL, Northwich v Rushall; Witton v Woodley

April

07 NPL, Northwich v Mickleover; Lancaster v Witton

09 NPL, Chester v Northwich; Witton v Warrington

12 England Schoolboys U18s v Scotland Schoolboys U18s

14 NPL, Northwich v Hednesford; Cammell Laird v Witton

14-15 FA Cup semi finals

21 NPL, FC United v Northwich; Witton v Salford

23 NPL, Promotion play-offs semi finals

26 England Schoolboys U18s v Republic of Ireland Schoolboys U18s

28 NPL, Promotion play-offs final

May

05 FA Cup final

12 FA Trophy final

13 FA Vase final

Key: DSC Doodson Sport Cup; NPL Northern Premier League


RUGBY UNION


January

02 Cheshire RFU Cup Semi final, Northwich v Chester

07 N1W, Widnes v Northwich; SL1, Hoylake v Winnington

14 N1W, Northwich v Aspatria; SL1 Winnington v Liverpool Coll

21 RFU Intermediate Cup (Northern Division), Workington v Winnington

22 Cumbria U20s v Cheshire U20s

28 N1W, Sandbach v Northwich; SL1 Wigan v Winnington Park

February

04 N1W, Northwich v Rochdale; SL1 Winnington Park v Sale

11 RFU Intermediate Cup (Northern Division), Winnington v Fleetwood

18 N1W, Carlisle v Northwich; SL1 Tyldesley v Winnington Park

26 Cheshire U20s v Lancashire U20s

March

03 N1W, Northwich v Vale of Lune; SL1 Winnington v New Brighton

10 N1W, LSH v Northwich; SL1 Ashton-on-Mersey v Winnington

17 RFU Intermediate Cup (Northern Division) final

24 N1W, Northwich v Wirral; SL1 Winnington v West Park


NETBALL


January

07 Northern League, Northwich Sapphires v YMCA Bury

14 Northern League, Tameside v Northwich Sapphires

February

04 Northern League, Oldham Premier v Northwich Sapphires

11 Northern League, Northwich Sapphires v Seatonians

25 Northern League, Northwich Sapphires v Deeside

March

03 Northern League, Leeds Athletic v Northwich Sapphires

10 Northern League, Chester v Northwich Sapphires

24 Northern League, Trafford v Northwich Sapphires

31 Northern League, Northwich Sapphires v Sheffield Stormers

31 N1W, Wigton v Northwich; SL1 Winnington v Orrell

April

07 Cheshire RFU Cup and Plate finals day

09 Cheshire RFU Vase and Bowl finals

14 N1W, Northwich v Broughton Park; SL1 Ormskirk v Winnington

21 N1W, Anselmians v Northwich; SL1 Winnington v Warrington

May

05 County Championship, Cheshire v Yorkshire (venue tbc)

06 Cheshire RFU Junior Cup, Bowl, Plate and Shield finals day, various venues

12 County Championship, Cheshire v Northumberland (venue tbc)

19 County Championship, Lancashire v Cheshire (venue tbc)

Key: N1W North One West; RFU Rugby Football Union; SL1 South Lancashire & Cheshire Division One

Get Adobe Flash player

click2find


About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree