Match of the Day

Witton Albion v Ashton United

Two sides with designs on contesting the promotion play-offs at the end of the season are scheduled to meet at Wincham Park.

Carl Macauley’s men are hoping to follow that epic 4-3 victory at Altrincham on New Year’s Day with another.

However the in-form Robins are unbeaten in their past nine Northern Premier League matches, and will provide a stern test of their hosts’ credentials.

It’s an important afternoon for…


The Villagers still only have one victory to their name in the North West Counties League this season, and have lost all seven Premier Division fixtures since they recorded it.

Tomorrow visitors, Maine Road, are proof of what can be achieved if a side can put together run of positive results.

They have won four of their past half-dozen games, and risen to mid-table from the relegation zone.

Steve Lloyd’s men are hoping a similar sequence can be a catalyst for another successful survival bid.

Barnton v Maine Road: match preview

And what about…

Winsford Saxons

The Crewe and District League champions have endured a frustrating start to the defence of their title, and have completed only four Premier Division fixtures.

They haven’t played at all since a 4-3 defeat at home to Sandbach Curshaws on November 25, and sit 11th in the table.

A victory at home to newcomers Clock Tower at Knights Grange on Saturday could kick-start their campaign.

Why not go and give your local side a cheer?

Here’s a full list of fixtures from the respective competitions our teams play in:

Northern Premier League

Premier Division (3pm unless stated): Buxton v Stalybridge; Grantham v Farsley; Halesowen v Nantwich; Hednesford v Coalville; Lancaster v Barwell; Mickleover v Matlock; Shaw Lane v Whitby; Stafford v Altrincham; Sutton Coldfield v Rushall; Witton v Ashton Utd.

North West Counties League

Premier Division (3pm unless stated): 1874 Northwich v AFC Liverpool (at Winsford United FC); Barnoldswick v Northwich Victoria; Barnton v Maine Road; Bootle v AFC Darwen; Charnock Richard v Ashton Ath; Hanley v Widnes; Irlam v Burscough; Padiham v Runcorn Town; Runcorn Linnets v Congleton; Squires Gate v Abbey Hey; West Didsbury & Chorlton v Winsford.

Cheshire League

League One (2pm unless stated): AFC Macclesfield v Halebank (3pm); FC St Helens v Egerton; Golborne v Cheadle Town res; Lostock Gralam P-P Styal; Mersey Valley v Garswood; Pilkington v Deva Ath (3pm).

League Two: Cuddington v Sandbach Utd res; Maine Road res v Grappenhall; Tarporley v Moore; Unicorn Ath v Buxton res; Vulcan v Ford Motors.

Reserves Division: Daten v Eagle; Denton v Golborne; Garswood v FC St Helens; Knutsford A v Orford; Linotype v Vulcan; Middlewich v Greenalls PSO; Pilkington v Billinge (12.30pm); Rylands v Moore; Styal v Poynton.

JA Walton Challenge Cup

Second Round (2pm): Orford v Middlewich.

Crewe and District League

Premier Division (2pm): Club AZ v Madeley White Star; Mary Dendy v Winnington Ave 1994; Over 3 Grange v Sandbach Town; Winnington Ave v Witton res; Winsford Saxons v Clock Tower; Winsford res v Barnton Wanderers.

Association of Northern Counties Youth

West Division (2pm): Cheshire v Westmoreland (at Vauxhall Motors FC).